בית ספר קהילתי ממלכתי א' -בהוד השרון


בית ספר קהילתי ממלכתי א'
רח ' בן גמלא 28 הוד השרון טלפקס 09-7432166
‏25 פברואר 2010

לכול המעוניין בדבר,


הנדון: המודל הדולפיני בביה"ס הקהילתי ממלכתי א'


רקע:
לפני 14 שנים השתלמתי בירושלים בבי"ס לעובדי הוראה בכירים.
שם, הכרתי את דר' חן נרדי שהציג בקורס למנהלים חדשים את המודל והתפיסה העומדת מאחורי המודל המציע דרך יעילה וייחודית להתמודדות עם קונפליקטים.


מאד התרשמתי מחן ומהמודל שהציג, והחלטתי להציגו בפני הצוות הניהולי שלי במטרה להטמיעו בבית ספרנו.
מאז הפכנו להיות בי"ס דולפיני מקדם דיאלוג והמודל מהווה חלק מהחזון שלנו.


להלן מספר נקודות משמעותיות הנוגעות לתפיסה, למדיניות ולמטרות היישומיות הנגזרות:

  • כלל הצוות החינוכי נפגש עם חן ולמד את המודל יותר לעומק.

  • במסגרת שיעורי מחנך המכונים שיעורי: א"א (אפשר אחרת) לומדים התלמידים את המודל ומתרגלים התמודדות דולפינית דרך סימולציות מחיי היום יום שלהם.

  • מועצת התלמידים שלנו נקראת – מועצה דולפינית – חלק עקרי בתפקידה הוא : לאתר דולפינים בהפסקות ולגשר בין תלמידים בשעת סכסוך.

  • בכל חודש בוחרים בכול כיתה את דולפיני החודש – אותם תלמידים המתייחסים בסובלנות לחברים ופותרים סכסוכים בדיאלוג שמזמן פתרון שנבחר מבין הצעות שהוצעו ע"י הצדדים. הדולפינים מקבלים תעודה דולפינית בטקס בית ספרי אליו הוריהם מוזמנים.

  • ההורים של תלמידי כיתות א' מוזמנים בראשית השנה למפגש עם חן נרדי ונחשפים למודל עם ילדיהם .

  • בראשיתה של שנה – חולקו לוחות שנה לכלל ההורים הכוללים את "עשר הדברות הדולפיניות".

  • במסגרת שאלוני רצייה (שביעות רצון ) שאנו מעבירים לכלל תלמידי ביה"ס אנו מבינים כי, המודל הדולפיני תורם לתקשורת מיטבית בכיתה וכי לא מעט תלמידים נעזרים במודל בשעת כעס. כמו כן לא מעט תלמידים צעירים מכיתות א'ב' ציינו כי הם נעזרים בחברי המועצה הדולפינית הזמן סכסוכים.

  • הנהגת ההורים והצוות החינוכי נפגשו עם חן נרדי. הערב הוקדש ליצירת תקשורת מיטבית בין הצוות להורים הפעילים. בערב ניתנו כלים אופרטיביים והסימולציות תרמו לתובנות בהקשר לצורך לתחזק את הקשר המשמעותי שכוונתו לחזק את האקלים המיטבי בין באי בית הספר.


ברצוני לציין כי הקשר המתמיד עם חן, שדרוג המודל והתאמתו לאוכלוסיה שלנו ולהנחות היסוד שלנו תורמים לירידה מתמדת באירועי אלימות וליצירת שפה מוסכמת המחזקת את תחושת המוגנות של התלמידים וההורים.


 

בברכה,

מילי יורמן
מנהלת בי"ס קהילתי ממלכתי א'
בהוד השרון