המודל הדולפיני

לפרטים אנא פנו לד"ר חן נרדי

 • טל. 050-6702727
 • מייל: chen-nardi@bezeqint.net

לפרטים על עלויות הספרים ולרשימת מוצרי המודל הדולפיני ודרכי רכישה, היכנסו לחלון "המודל הדולפיני – ספרים, מוצרים ומחירים".

"המודל הדולפיני" – תקציר

ד"ר רבקה נרדי – ד"ר חן נרדי

משחר ההיסטוריה, שאבו בני אדם השראה מתכונותיהם של בעלי החיים, התפעלו מהם, ניסו ללמוד מהם ואף קראו לילדיהם בשמותיהם "צביקה", "אריה", "יעל", "איה". השפה האנושית עשירה במטאפורות של בעלי חיים:  "הם חיו בשלום כזוג יונים", "היא חרוצה כנמלה", הוא "קל כנשר", הוא איטי כמו צב", "היא חופשיה כציפור", "הוא ערמומי כנחש", "הוא חזק כמו שור", "אמיץ כאריה", "היא מגנה על גוריה כמו לביאה", "היא מהירה כצבי", "זריזה כחתול", "עיקש כפרד".

"המודל הדולפיני" שואב את השראתו מהשילוב שבין מטאפורות ותובנות מעולמם של בעלי החיים, לבין גישות בפסיכולוגיה המודרנית: (הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית CBT), הגישה האקזיסטנציאלית, הפסיכולוגיה החיובית, ומודל "התקשורת הלא אלימה' של דר' מרשל רוזנברג (תלמידו של קרל רוג'רס).  זהו מודל מטאפורי הבנוי על דימויים מעולם החי שמטרתו לסייע  לנו להתמודד באופן כן והומוריסטי  עם מצבי לחץ: עוינות, לחץ חברתי, תובענות ודרישות בלתי סבירות, ביקורת  בלתי הוגנת, משא ומתן, אלימות, וכן עם רגשות קשים, כמו: אשמה, זעם פחד, ייאוש, חוסר אונים  ורגשות קשים אחרים.

"הסרדין", "הכריש" ו"הדולפין"

המודל הדולפיני מתבסס על מטאפורות של "סרדין" "כריש" ו"דולפין". שלושה בעלי חיים ימיים שכל אחד מהם מייצג ישות קוגניטיבית-התנהגותית-רגשית בנפשו של האדם, כל אחד מהשלושה מייעץ לנו מה כדאי לעשות כדי שחיינו יהיו טובים.

גרסת הסרדין/ה לחיים טובים:

ברחו מכל צל איום כדי שלא יכניסו אתכם לקופסת סרדינים, תהיו 'ראש קטן' ואל תקפצו יותר מדי גבוה, הסתפקו בפירורים, אל תשאפו לקידום או לאתגרים גדולים כי זה ייגמר בבכי. לעולם אל תביעו עמדה בנושאים שנויים במחלוקת, והכי חשוב: שחו עם הזרם ואל תעזבו לרגע את להקת הסרדינים. עשו מה שכולם עושים. שינוי הוא דבר מסוכן. היצמדו למוכר אפילו אם הוא רע, כי מי יודע מה מחכה לכם במקום הלא מוכר.

גרסת הכריש/ה לחיים טובים:

יש רק דרך אחת לשרוד בעולם: אתם חייבים לשלוט בכל דבר שזז, "טרפו פן תיטרפו", תראו לכולם מי כאן הבוס/ית, לעולם אל תבקשו עזרה או תחשפו רגשות רכים – יראו בכם חלשים וינצלו את חולשתכם. אף פעם אל תסכימו לפשרה – זה יתפרש ככניעה או כחולשה. הדרך לחופש שלכם עוברת דרך שלילת החופש מאחרים, ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. אל תכתבו פוסטים של הזדהות עם חלשים, עלולים לזהות אתכם כ"שמאלנים" ולנעוץ בכם מלתעות.

גרסת הדולפין/ה לחיים טובים:

 •  הכירו וקבלו את ה"סרדין" וה"כריש" שבתוככם. אל תכחישו את קיומם. אל תנסו להיפטר מהם. זה לא יעזור,  הם תמיד יהיו אתכם. לימדו להרגיע אותם. מנעו מהם לבחור ולהחליט במקומכם.
 • לימדו מהדולפינים/ות לצלול למעמקים ולזנק אל מחוץ למים. הצלילה היא משל להעמקה אל תוך עצמכם, הזינוק הנו משל לביצועים בעולם החיצוני. אין זינוק ללא צלילה ואין צלילה ללא נשימה עמוקה לפני כן.
 • לימדו מהדולפינים לנשום עמוק מלוא ריאותיכם ותצללו אל תוכך עצמכם. הקשיבו ל"סרדין" ו"לכריש" המבוהלים, והרגיעו אותם.
 • הפעילו את האולטרא-סאונד (הסונר) הדולפיני והיכנסו לנעליו של האחר. נסו לבחון איך זה להיות ה"אחר", איך זה להיות בן/בת זוגי, הילד שלי, הנהג בכביש.
 • לימדו מהדולפינים לזנק במלוא עוצמתכם אל מטרותיכם: אל תנסו לזנק לפני שצברתם תנופה במעמקים כי כעומק הצלילה כך גובה הזינוק.
 • למדו מהדולפינים לתכנן את הרגע הנכון שבו כדאי לזנק אל המטרה. חשבו את העוצמה המתאימה ואת המיקום המדויק ליציאה מהמים. כך תגיעו כמו הדולפין בדיוק מרבי אל מטרותיכם.
 • למדו מהדולפינים לעמוד על זנבכם והגנו על זכויותיכם מבלי לגזול את זכויות זולתכם. הילחמו על דעותיכם בלי להשפיל את זולתכם על דעותיו.
 • ולבסוף, כאשר מתברר לכם שלא ניתן לשנות אנשים או מצבים הגורמים סבל, לימדו מהדולפין/ה לצוף ולהרפות. הניחו לעצמכם להיסחף עם זרם המציאות שאין לכם כל השפעה עליה. זה הזמן ולקבל את המציאות בשלווה ולא להתיש את עצמנו בזינוקים וצלילות.
 • אנחנו מאמינים כי מודעות לקולות שלושת היועצים הפנימיים שלנו, וקיום דיאלוג מתמיד איתם, מאפשר לנו להרגיע את הסרדין והכריש, שני היועצים הפרימיטיביים, ולהנהיג את עצמנו בעזרת הדולפין לבחירות והחלטות מוצלחות ואמיצות.