מה שאנחנו מרגישות

הספר "מה שאנחנו מרגישות"

מאת ד"ר רבקה נרדי וטלי נרדי, "הדים" 2020

הקדמת העורכת
 
אם ובת נוסעות יחד לסיציליה  –  שם, על מרפסת המלון, מול הים הכחול, הן רוקמות יחד את הגימור לספרן המשותף. נסיעתן המשותפת היא השלב האחרון בעבודת הספר, שארכה חודשים של יחד ולחוד. רשימות עזות רגש, כנוֹת, פרי כישרון, מחשבה ומעורבות, שנוצרו ונאספו בתהליך עמוק ומחלחל עולות מהדפים ובהן תעלומות, דרמות, קונפליקטים והרהורים מעמיקים על החיים.
האם – ד"ר רבקה נרדי, פסיכולוגית, מטפלת פרטנית וזוגית, חוקרת, מסאית וסופרת (עיון ופרוזה), מרצה ומנחת סדנאות, שדרנית רדיו וטלוויזיה אינטרנטיים, מחלוצות העיסוק בפמיניזם ובמגדר בישראל – יזמה את כתיבת הספר במטרה לאגוד רשימות שכתבה במהלך השנים, ובאותה עת ליצור פרויקט משותף עם בתה.
הבת – טלי נרדי, זמרת, שחקנית, כותבת, שדרנית רדיו ומורה לאנגלית. נענתה לאתגר, הגיבה לרשימותיה של אמה וכתבה רשימות משלה.
במהלך הכנת הספר אירעו אירועים משמעותיים בחייהן של השתיים, שעלו בכתיבתן ונתנו ביטוי להתנסויות אותנטיות, לכאבים, לשמחות ולניסיון חיים מצטבר. תאונה ביתית שחוותה רבקה גרמה לה לבחון בחושפנות ובאומץ אמיתות חיים כואבות; טלי הפכה לאם במהלך תקופת העבודה על הספר. מרתק להתבונן בשוני בין הרשימות הרבות שכתבה לפני היותה לאם ובאלה שנכתבו אחרי כן, בהן היא מעלה בכנות כובשת את נקודות המבט המשתנות.
האם והבת שוטחות את תמונת עולמן, דעותיהן ועמדותיהן, כל אחת בסגנונה. בתגובותיהן אינן חוששות להתווכח ולחלוק זו על זו באסרטיביות כנה, לעתים על סף הבוטות, שתמיד מבצבצים מתוכה חיבה וקשר עמוק. קולותיהן משתלבים בדואט מרתק, שהתואם והצרימה מהדהדים בו בשכנות טובה. באורח שאולי אינו לגמרי מפתיע, יש דמיון רב בין הקולות. שניהם נועזים, כנים, ישירים וחדשניים. לכל קול יש גם צבע אופייני משלו: קולה של האם, ד"ר רבקה נרדי, הוא קול מלומד, אישי, מעמיק ותקשורתי, ששנים רבות של כתיבה, טיפול ופעילות חברתית-פמיניסטית הקציעו וחידדו אותו עד מאד. קולה של הבת, טלי נרדי, הוא קול חריף, דוקר ואותנטי, בעל צליל מיוחד ומובהק, קורא תיגר ומפתיע במתח הקיים בו בין שמרנות (מודעת ומושכלת) לבין פריצת גדר.
הרשימות שבספר ערוכות כבגלריה, שאפשר להתבונן בתמונות המוצגות בה (להלן, השערים והרשימות) בכל מיני אופנים: בנשימה אחת, לפי נושאים או באורח שרירותי.
בשל רוחב היריעה חולק הספר לשני כרכים. הכרך הראשון עוסק בנשיות, בזוגיות ובמשפחה; הכרך השני עוסק באובדנים, במשמעות, בכוח ובחמלה, הן במישור האישי והן בחברתי-פוליטי.
בכל דף שייפתח באחד מן הכרכים, על פי שיטה כלשהי או באקראי, יעלה נושא שייגע בקוראים באופן חלקי או מלא – אלה הם חומרי החיים של כולנו: זוגיות, הורות, מין, פוליטיקה ועוד, מתובלים בכישרון הייחודי של הכותבות ובדינמיקה המאלפת והפתלתלה של יחסי אם-בת.
הדיאלוג הוא הרבה מעבר לצורה ספרותית שנבחרה לצורך הנגשת הספר, הוא הנחת היסוד של הספר הזה. הצורך בקשר הרואה את האחר, הצורך בתקשורת המנכיחה את קולות שני הצדדים כראויים להישמע ביחסים מכל סוג, כפעולה שהיא יסוד חיים ואלמנט מרפא – עולה מכל רשימה כמעט ובוודאי מכל תגובה.

סיגל אשל, עורכת הספר, משוררת
דצמבר 2018
מסמך פרסומי

 

מה שאנחנו מרגישות

מאת: ד"ר רבקה נרדי וטלי נרדי, "הדים", 2020

 הודעה לעיתונות

 ספר חדש שכתבו אם ובתה המסכם בשני כרכים כמה שנים של רשימות ודיאלוגים המאגדים בתוכם חקרנות, הרפתקאות, אי הסכמות, ניסיון חיים, אהבה, מערכות יחסים ויחסי אם בת. "מה שאנחנו מרגישות" הוא דיאלוג מרתק וחשוף בין ד"ר רבקה נרדי ובתה טלי נרדי, שבמרכזו חומרי החיים של כולנו, מתובלים בכישרון הייחודי של הכותבות ובדינמיקה המאלפת והפתלתלה של יחסי אם-בת. לספר שני חלקים: חלק א' על נשיות, אהבה, זוגיות ומשפחה וחלק ב' על משמעות, אובדנים, כוח וחמלה.

"מה שאנחנו מרגישות" אינו מבחינתי עוד ספר", ציינה בפנייד"ר רבקה נרדי – יש לזכור שזהו ספרה השישה עשר (עיון ופרוזה). "משמעותו המיוחדת עבורי שהוא גם סוג של מסע רגשי ומחשבתי עם בתי". תחילתו ב-2009 ברשימות שכתבה רבקה על סוגיות שעניינו אותה כאדם פרטי וכאשת מקצוע (מטפלת אישית וזוגית) למעלה מארבעים שנה. כעבור זמן בשנת 2014 כשכבר נערמו עשרות רשימות, ביקשה האם רבקה מטלי בתה, להצטרף וביחד להפוך את הרשימות לספר מקיף בעל שני קולות. בתהליך כתיבתן הנמשך כמה שנים, הן חוו הכל מכל: רגשות סוערים, חשיבה מעמיקה, תחושות של חיבור והתעלות לצד פחדים וכאבי לב. בעקשנות ובהתמדה הן מממשות את חזונן להוציא לאור יצירה משותפת.

הספר מוגדר כמעין "חטיף מחשבתי", מציינת טלי נרדי הבת, שמעורר את הקוראים לחשוב מחדש על החומרים שמהם בנויים החיים האמיתיים: זוגיות, נשיות, אהבה ומשפחה לצד אובדן, משמעות, כוח, חמלה ופוליטיקה. כל זאת בשטף ממכר של חשיבה נשית מבריקה, בהשראתן של שתי נשים דומיננטיות וחזקות ואפילו דעתניות במיוחד.

 

השתיים, רבקה וטלי נרדי, שוטחות את תמונת עולמן, דעותיהן ועמדותיהן באמצעות רשימות המתכתבות אלה עם אלה ויוצרות דואט מרתק, נועז וישיר, שבו הן אינן חוששות להתווכח ולחלוק זו על זו באסרטיביות כנה ואמיתית.

קולה של האם, ד"ר רבקה נרדי, הוא קול מלומד, אישי, מעמיק ותקשורתי, ששנים רבות של כתיבה, טיפול ופעילות חברתית-פמיניסטית הקציעו וחידדו אותו עד מאד. קולה של הבת, טלי נרדי, הוא קול חריף, דוקר ואותנטי, המייצג את הדור הצעיר יותר, בעל צליל מיוחד ומובהק, הקורא תיגר ומפתיע במתח הקיים בו בין שמרנות (מודעת ומושכלת) לבין פריצת גדר.

 בספרן החדש והמרגש "מה שאנחנו מרגישות", נחשף דיאלוג ודינמיקה מרתקת בין דורית, המופיע בגרסת שני כרכים בספר אחד, בדיוק כמו החיים. חלקו הראשון של הספר מתייחס לנושאים אישיים ורגשיים יותר ואילו חלקו השני מוקדש לנושאים כמו אובדן, משמעות בחיים, כוח, חמלה ופוליטיקה לצד האספקט החברתי. הספר הוא הצצה לעולמן של שתי סופרות היוצאות למסע של כתיבה כנה, אמיתית וחושפנית בהשראת חוויות חייהן במטרה להעניק לקוראים חומר בלתי פוסק למחשבה.

על הסופרות: ד"ר רבקה נרדי (נשואה 43 שנה+3 ילדים+3 נכדים) נולדה בת"א ומתגוררת כיום בקדימה, הוציאה לאור עד כה 16 ספרים (עיון ופרוזה). אהבתה לספרים ליוותה אותה עוד מילדות ולכן פנתה  ללימודי ספרות עברית ומקרא באונ' העברית, לימודי "חינוך למבוגרים" (החמישית בארץ שלמדה את התחום שעוד היה בתולי ולא מוכר). בעלת תואר דוקטור לפילוסופיה מטעם UNION INSTITUTE , סינסינטי ארה"ב, עם התמחות בפסיכולוגיה חברתית ובמגדר ( 1996-1999), מנהלת ומקימת מכון "דיאלוג" (1990), נמנית עם אנשי המקצוע הבכירים בישראל.

רבקה, סופרת (עיון ופרוזה), פמיניסטית מובהקת, אשת מקצוע, מטפלת אישית וזוגית, עם מומחיות ייחודית ביחסי נשים גברים ויחסים במשפחה, זאת לצד עבודה טיפולית בנושאים התפתחותיים אישיים במעגל החיים. בעברה ניהלה פרויקט חלוצי לקידום נשים מטעם עיריית הרצליה, אשר במסגרתו בנתה תוכנית לימודית חדשנית ופורצת דרך לקידומן של נשים וחזרתן לעולם העבודה, הלימודים והפעילות. כמו כן הייתה שותפה בהקמת תוכניות מקוריות וחלוציות להעצמת נשים מנהלות ומנהיגות.

טלי נרדי נולדה בכפר סבא וכבר בילדותה אובחנה כילדה מחוננת שהיה לה קושי להסתדר במסגרות חינוכיות, לכן החליטה לעזוב את הלימודים בגיל צעיר והתקבלה ללימודי משחק בבית צבי בגיל 16. לאחר לימודי המשחק עזבה את הארץ לארצות הברית למשך כ-10 שנים שם השלימה בגרויות, הקליטה מוזיקה מקורית והופיעה איתה, וכתבה הצגת יחיד והופיעה עמה באוף ברודווי בניו-יורק ובשיקאגו.

מאז ומתמיד טלי מגדירה עצמה כיוצרת, זמרת, שחקנית, כותבת ומורה פרטית לאנגלית. מובילת דעה באינסטגרם @talinardi1, יוטיוברית עם ערוץ משלה שבו היא מתעדת את המסע שלה לסיום כתיבת ספר באנגלית אותו התחילה עוד כשחיה בניו-יורק. שם הפרויקט 365 Days to Success ובו היא מתעדת את מאבקיה וניצחונותיה היומיומיים בדרכה לפרסום הספר. טלי זכתה בתחרות VH1 song of the year  במקום שלישי בקטגורית שירי פופ והייתה סולנית בלהקה שהקימה בשם "הדובי של טלי". כיום התפקיד החשוב ביותר בחייה הוא להיות אמא של ארי בן ה-2.5.